V českém jazyce je správná varianta „děti rostly“. Nesprávná varianta by byla „děti rostli“.
Důvod, proč píšeme „rostly“ a ne „rostli“, se skrývá v shodě podmětu s přísudkem. Podstatné jméno „děti“ je v množném čísle a označuje rod střední. Protože se jedná o rod střední, používáme v příčestí minulém koncovku „-la“, „-lo“, „-ly“. V tomto případě se jedná o množné číslo, proto používáme koncovku „-ly“.
Pokud by byl podmět rodu mužského životného, použili bychom koncovku „-li“. Například: „Chlapci rostli.“
Zde je několik příkladů, jak správně použít „děti rostly“ ve větách:
Synonymem k výrazu „děti rostly“ by mohlo být například „děti dospívaly“ nebo „děti se vyvíjely“.
Slovní spojení „děti rostly“ vyjadřuje proces fyzického i psychického vývoje dětí. Znamená to, že se děti zvětšují, sílí, učí se nové věci a stávají se nezávislejšími.
Zajímavé je, že v češtině existuje mnoho rčení a přísloví spojených s růstem dětí. Například: „Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá,“ což v přeneseném smyslu ukazuje, jak výchova ovlivňuje vývoj dětí.
Omalovánka Pramice
Děti s rodinami
Klipart Suši
Denně
Význam slova Makaróny
Díkybohu
Význam slova Rotační výuka
Desinfekce
Termín Modem
Děti a rodiče přišli