Správná varianta je „děti dělaly“. Nesprávná varianta je „děti dělali“.
Proč je správně „děti dělaly“? Důvodem je shoda podmětu s přísudkem. Podstatné jméno „děti“ je v množném čísle a jedná se o pomnožné podstatné jméno rodu středního (i když se jedná o osoby). V množném čísle v přísudku slovesa v minulém čase se u rodu středního používá koncovka „-y“. Tedy „děti dělaly“.
Kdyby se jednalo o podstatné jméno rodu mužského životného v množném čísle (např. chlapci), pak by bylo správně „chlapci dělali“ (koncovka „-i“/„-y“ po obojetné souhlásce). Kdyby se jednalo o podstatné jméno rodu ženského v množném čísle, pak by bylo správně „ženy dělaly“ (koncovka „-y“).
Zde je několik příkladů použití správné varianty:
Synonymum k výrazu „děti dělaly“ (v závislosti na kontextu) může být například:
Spojení „děti dělaly“ vyjadřuje, že nějaké děti (skupina dětí) v minulosti vykonávaly nějakou činnost nebo prováděly nějaké akce. Zkrátka, že něco aktivně dělaly.
Častá chyba v používání „děti dělali“ místo „děti dělaly“ pramení z toho, že si lidé mylně myslí, že slovo „děti“ je rodu mužského, protože se jedná o osoby. Důležité je si uvědomit, že z hlediska gramatiky se jedná o pomnožné podstatné jméno rodu středního, a proto se řídíme pravidly pro rod střední v množném čísle.
Význam slova ČSOB
Děti a rodiče přišli
Obrázek Klobása ke stažení
Díkybohu
Význam slova Despocie
Dennodenně
Co znamená zkratka ČSÚ?
Děti běhaly
Obrázek Zombie ke stažení
Datum