Jak psát slovo Děti dělali?


Jak správně psát „děti dělali“ podle českého pravopisu?

Správná varianta je „děti dělaly“. Nesprávná varianta je „děti dělali“.

Zdůvodnění

Proč je správně „děti dělaly“? Důvodem je shoda podmětu s přísudkem. Podstatné jméno „děti“ je v množném čísle a jedná se o pomnožné podstatné jméno rodu středního (i když se jedná o osoby). V množném čísle v přísudku slovesa v minulém čase se u rodu středního používá koncovka „-y“. Tedy „děti dělaly“.

Kdyby se jednalo o podstatné jméno rodu mužského životného v množném čísle (např. chlapci), pak by bylo správně „chlapci dělali“ (koncovka „-i“/„-y“ po obojetné souhlásce). Kdyby se jednalo o podstatné jméno rodu ženského v množném čísle, pak by bylo správně „ženy dělaly“ (koncovka „-y“).

Příklady použití

Zde je několik příkladů použití správné varianty:

Synonyma

Synonymum k výrazu „děti dělaly“ (v závislosti na kontextu) může být například:

Význam

Spojení „děti dělaly“ vyjadřuje, že nějaké děti (skupina dětí) v minulosti vykonávaly nějakou činnost nebo prováděly nějaké akce. Zkrátka, že něco aktivně dělaly.

Zajímavosti

Častá chyba v používání „děti dělali“ místo „děti dělaly“ pramení z toho, že si lidé mylně myslí, že slovo „děti“ je rodu mužského, protože se jedná o osoby. Důležité je si uvědomit, že z hlediska gramatiky se jedná o pomnožné podstatné jméno rodu středního, a proto se řídíme pravidly pro rod střední v množném čísle.


Význam slova ČSOB
Děti a rodiče přišli
Obrázek Klobása ke stažení
Díkybohu
Význam slova Despocie
Dennodenně
Co znamená zkratka ČSÚ?
Děti běhaly
Obrázek Zombie ke stažení
Datum

(build:18100804201)